٣ پیشنهاد بخش خصوصی برای اصلاح ساختار بودجه/ بودجه حیات خلوت دولت را کم کنید- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم / کلیک کنید

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مسعود خوانساری در جلسه صبح امروز هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به پیش بینی کسر بودجه دولت در بودجه ٩٨ اظهار کرد: پیش بینی ها حاکی از کسر بودجه ١ تا ١5 هزار میلیارد تومانی دولت در سال جاری است و این نگرانی وجود دارد که دولت برای جبران این کسری بودجه به سمت استقراض از بانک مرکزی، انتشار اوراق قرضه و یا افزایش فشارهای مالیاتی به بنگاه‌ها برای رشد درآمدهای مالیاتی برود.
رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: همچنین در خرداد ماه سازمان برنامه موظف شد طرحی برای اصلاح بودجه تهیه کند و در ٢6 بند، پیشنهاداتی را ارایه داد که متاسفانه موارد مطرح شده عمدتا موضوعات کلی است که در اغلب برنامه‌های 5 ساله و بودجه‌ها مطرح شده بود که به نظر می‌رسد نمی‌تواند دردی را دوا کند.
وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی تهران این موضوع را بررسی کرده و ٣ راهکار را پیشنهاد می دهد گفت: نخستین پیشنهاد ما اصلاح وضع یارانه‌ها در کشور است چراکه سالانه بیش از ٨٩ هزار میلیارد تومان یارانه آشکار و پنهان تخصیص داده میشود که سهم هر ایرانی از این مبلغ، ماهانه یک میلیون تومان است و سهم بنزین، گازوئیل و گاز 5٨ هزار میلیارد تومان است؛ لذا یکی از راهکارهای پیشنهادی، حذف این یارانه‌ها و پرداخت نقدی به دهک‌های پایین است.
خوانساری راهکار بعدی را کاهش بودجه شرکت‌های دولتی دانست و خاطرنشان کرد: بودجه کل دولت حدود 4 هزار میلیارد تومان است و بودجه شرکت‌های دولتی ١٢٧٧ هزار میلیارد تومان و این یعنی بودجه این شرکت‌ها تقریبا ٣ برابر کل بودجه است؛ این درحالی است که شرکت‌های دولتی معمولا حیات خلوت دولت‌ها هستند و اگر ١ درصد از بودجه این شرکت‌ها که عملا بهره‌وری بالایی هم ندارند کسر شود مشکلات بودجه ای دولت حل می شود.
رئیس اتاق بازرگانی تهران سومین راهکار پیشنهادی را حذف ارز 4٢ تومانی دانست و افزود: متاسفانه ارز 4٢ تومانی علاوه بر ایجاد فساد و رانت باعث افزایش قاچاق و خروج سرمایه از کشور هم شده است.
وی ادامه داد: تورم یک سال منتهی به خرداد ماه در اقلام خوراکی که بخشی از آنها مشمول ارز 4٢ تومانی هستند 56.6 درصد بود در حالیکه تورم در اقلام غیرخوراکی ٣ .١ درصد است.
وی همچنین با انتقاد از رسوب کالاها در گمرک گفت: آمارها نشان می‌دهد بیش از 4 میلیون تن کالای اساسی در گمرکات بدلیل تعدد بخشنامه‌ها و تناقضات آن‌ها رسوب کرده و لازم است هرچه سریعتر اقدامی برای آن انجام داد.
وی در پایان با انتقاد از نحوه برخوردهای اخیر با رمزارزها گفت: ما ٢ سال پیش در هیئت نمایندگان اتاق تهران این موضوع و ظرفیت‌های آن را مطرح کردیم ولی متاسفانه این موضوع هم مثل موارد دیگر نادیده گرفته شد و نهایتا با برخورد صفر و یکی مواجه شدیم.
خوانساری تاکید کرد: توقف این فعالیتها ضربه به اقتصاد کشور است و اگر مشکل تنها موضوع برق است می‌توان با تعیین تعرفه مناسب، این موضوع را حل کرد.
انتهای پیام/

پاسخی بگذارید