کمالوندی: فعلا غنی‌سازی 5 درصد را اجرا می‌کنیم/ شیب غنی‌سازی افزایشی است- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم / کلیک کنید

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، همزمان با پایان یافتن مهلت 60 روزه ایران به کشورهای اروپایی، تصمیمات جدید کشورمان درباره کاهش تعهدات برجامی امروز (یکشنبه 16 تیر ماه) در نشست خبری سخنگوی دولت با حضور عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه و کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام می‌شود.

در این نشست سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز گفت: امروز روز شصتم است و مهلت پایان یافته و بر اساس دستوری که از رئیس جمهور داشتیم گام امروز را باید امروز برمی‌داشتیم و برداشته شده است. در گام دوم زمان مطرح نیست و دفعتا می‌باشد.

کمالوندی در ادامه گفت: تا چند ساعت دیگر کارهای فنی به اتمام می‌رسد و فرایند غنی سازی بالای 3.67 می‌رود. برای نیروگاه‌ها غنی‌سازی 5 درصد، برای بحث‌های پزشکی هسته‌ای غنی‌سازی 20 درصدی و برای پیشران هسته‌ای نیز غنی‌سازی 60 درصدی نیاز است. برآیند ما این است که فردا که آژانس گزارش گیری می‌کند سطح غنی سازی ما بالاتر از 3.67 خواهد بود. اگر امروز درباره آن تصمیمی گرفته، تامین سوخت برای نیروگاه‌ها است که مورد نیاز کشور است. شیب غنی سازی هم بر اساس دستوری که می‌گیریم می‌تواند رو به بالا باشد. شیب ذخایر هم می‌تواند رو به بالا باشد. ما فعلا نیازی به سوخت راکتور تهران نداریم و اگر داشته باشیم آن را تامین می‌کنیم.

وی درباره نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران نیز گفت: موضوع شورای حکام از الان قابل پیش بینی است و در ارتباط با مسائل برجام است که یکی افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده و دیگری افزایش سطح غنی سازی است که موضوعی پادمانی و حتی پروتکلی است. نتیجه از نظر ما از قبل مشخص است.

در حال تکمیل…

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید