شهرک صنعتی مشترک سلیمانیه عراق و کردستان ایران ایجاد می‌شود- اخبار استانها – اخبار تسنیم / کلیک کنید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، هه‌وال ابوبکر، پیش‌از ظهر امروز در جلسه ارائه توانمندی‌های استان کردستان در حوزه صادرات خدمات فنی مهندسی به اقلیم کردستان عراق که در سالن شهدای گمنام استانداری برگزار شد، با تأکید بر پیگیری جدی مفاد تفاهم‌نامه مشترک بین استان کردستان و سلیمانیه، اظهار داشت: طی چند سال اخیر مشکلاتی که پیش آمد موانعی را بر سر راه فعالیت‌ها و همکاری حریم ایجاد کرد.

وی افزود: پس از گذر از این شرایط باید در تلاش برای خلق فرصت‌های جدید بود.

استاندار سلیمانیه یا اشاره به اینکه تا به امروز از سوی اقلیم سه نوع ارتباط با جمهوری اسلامی وجود داشته است، گفت: اولین نوع ارتباط شامل ارتباطات دولتی است که تقویت آن با همکاری دولت و بانک‌ها لحاظ می‌شود و تا قالبی دولتی نیابد، امکان استفاده از آن وجود ندارد.

وی نوع دوم پیوند را ارتباط در قالب پیوند چهره به چهره دانست و توضیح داد: این چارچوب با ارتباطات میان فردی شکل گرفته که به‌دلیل آشنا نبودن این افراد با پروسه‌های تجاری، آسیب‌ها و خسارات زیادی را به‌بار آورده است.

هه‌وال ابوبکر نوع سوم ارتباط تجاری را ارتباط بین شرکت‌ها و پیمانکاران دانست و ادامه داد: از جمله مشکلات این حوزه نیز این است که برخی پیمانکاران پروژه‌ها را بنام خود اخذ کرده اما اجرای آن را به شرکت‌های دیگر می‌سپارند که بعضاً به کم‌کاری و عدم‌رضایت منتهی می‌شود.

وی با ذکر اینکه راهنمایی کردن نخستین اقدام در راستای بهبود اقدامات است، خاطرنشان کرد: با این اقدام می‌توان مشکلات و چالش‌های پیش‌رو را شناسایی و در راستای رفع مشکلات و موانع گام برداشت.

استاندار سلیمانیه با درخواست اینکه اجرای تعهدات در چارچوب قانونی لحاظ شود، گفت: در راستای حمایت و اجرایی ساختن پروژه‌ها باید پشتیبانی لازم را لحاظ کرد.

وی با اعلام اینکه هیچ پروژه تازه‌ای با همکاری پبمانکاران ترکیه‌ای نداشته‌ایم، گفت: تلاش می‌شود تا پروژه‌های جدید با جلب اعتماد دو طرف و ارتقاء کیفی پروژه‌ها صورت پذیرد.

استاندار سلیمانیه با اذعان به اینکه نگاه به انجام پروژه‌ها نگاهی شخصی نیست و نتیجه کار برای ما بسیار حائز اهمیت است، یادآور شد: در راستای اجرای موفق پروژه‌های مشترک با استان کردستان نیازمند اجرای سه پیش شرط ارتباط بانکی، حمایت بیمه و پشتیبانی دولتی هستیم.

وی با اعلام اینکه داوری مشترک پروژه‌ها به‌دلیل تفاوت بین قانون دو کشور به راحتی صورت‌پذیر نیست، تصریح کرد: با توجه به اینکه قوانین دو کشور متفاوت است، بایستی کمیته‌ای مشترک را تشکیل داد تا بتوان در قالب آن موارد تصویب‌شده را پیگیری کرد.

هه‌وال ابوبکر با بیان اینکه بر اساس تفاهمات صورت گرفته تصمیم بر آن شد که تفاهم‌نامه جدیدی تصویب نشود، گفت: تلاش می‌شود مصوبات تفاهم‌نامه پیشین بررسی و مصوبات آن پیگرد شود.

وی با اعلام اینکه امید است بتوان در آینده نزدیک شرایطی را فراهم ساخت تا به راحتی  پروژه‌های مشترک و خاص هر منطقه را به سرانجام رساند، خواستار کرد: یکی از برنامه‌های آتی این است که با بهره‌گیری از ظرفیت مرز باشماق، شهرک صنعتی مشترکی را ایجاد کرد.

استاندار سلیمانیه با تأکید بر اینکه آمادگی لازم جهت حمایت از پروژه‌های توسعه‌ای را داریم، خاطرنشان کرد: خوشبختانه رویه مردم سلیمانیه نسبت به بازار ایران تغییر کرده و این امر نویدبخش روزهایی طلایی در زمینه توسعه و روند رو به جلو خواهد بود.

انتهای پیام/ن

پاسخی بگذارید