ریابکوف: آمریکا همچنان برای ایجاد بی‌ثباتی در ونزوئلا تلاش می‌کند- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم / کلیک کنید

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری روسی تاس، «سرگئی ریابکوف» معاون سیاسی وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه در یک نشست خبری اعلام کرد که آمریکا هنوز به دنبال یافتن راه های تازه برای ایجاد بی‌ثباتی در ونزوئلا است.

این دیپلمات ارشد روس با اشاره به اینکه  فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده آمریکا در ونزوئلا باعث نگرانی روسیه شده است، هشدار داد: «سیاست آمریکایی‌ها برای اعمال فشار حداکثری بر ونزوئلا هنوز تغییر نکرده است. ما هنوز شاهد این هستیم که آمریکا برای یافتن ابزارها و روش‌هایی برای تأثیرگذاری بر اوضاع داخلی ونزوئلا و بی‌ثبات کردن این کشور تلاش می‌کند.»

معاون وزیر امور خارجه روسیه افزود: «البته تلاش‌های آمریکا برای دستیابی به هدف سرنگونی دولت قانونی ونزوئلا و همچنین ترتیب دادن یک کودتای نظامی، به شکست انجامیده است. این ثابت می‌کند که دولت قانونی ونزوئلا و رئیس‌جمهور نیکلاس مادورو از حمایت وسیع مردم این کشور برخوردارند.»

وی درباره حضور روس‌ها در ونزوئلا که موجب اتهام‌پراکنی مقامات واشنگتن علیه روسیه شده است نیز تصریح کرد: «ما همچنان به تلاش خود برای تقویت روابط دوستانه خود با ونزوئلا ادامه می‌دهیم. ما در چهارچوب توافقات جاری با ونزوئلا، برای اجرای پروژه‌ها در حوزه‌های مختلف این کشور تلاش می‌کنیم. در همین چهارچوب ما ظرفیت‌های نظامی نیروهای مسلح ونزوئلا را تقویت خواهیم کرد. بارها گزارش‌های غیرواقعی در مورد حضور نظامی روسیه در ونزوئلا منتشر شده است. من در اینجا بار دیگر تأکید می‌کنم که حضور نظامی ما در آنجا برای تعمیر و نگهداری تجهیزاتی است که قبلاً به ونزوئلا تحویل داده‌ایم.»

حدود پنج ماه قبل «خوان گوایدو» رئیس‌ سابق مجمع ملی ونزوئلا به‌تحریک مقامات واشنگتن خود را رئیس‌جمهور ونزوئلا اعلام کرد. وی بارها هواداران خود را به آشوب علیه دولت قانونی ونزوئلا فرا خوانده و حتی از نیروهای مسلح ونزوئلا خواسته است که علیه رئیس‌جمهور نیکلاس مادورو دست به شورش مسلحانه بزنند.

آمریکا و متحدانش خوان گوایدو را به‌عنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا به‌رسمیت شناخته و تلاش می‌کنند با سرنگون کردن دولت قانونی نیکلاس مادورو، وی را در ونزوئلا به قدرت برساند.

چندی پیش سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری در تاشکند ازبکستان اعلام کرد دولت متبوعش قصد دارد یک ائتلاف بین‌المللی را برای مقابله با دخالت نظامی آمریکا در ونزوئلا تشکیل دهد.

انتهای پیام/.

 

پاسخی بگذارید