بزرگترین نهالستان گردوی خاورمیانه با حضور وزیر جهاد کشاورزی در تویسرکان افتتاح شد- اخبار استانها – اخبار تسنیم / کلیک کنید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تویسرکان بزرگترین نهالستان و زنجیره کامل تولید نهال گواهی‌شده گردو در خاورمیانه، پیش از ظهر امروز با حضور وزیر جهاد کشاورزی در روستای مرادآباد شهرستان تویسرکان به بهره‌برداری رسید.

سرپرست فرمانداری تویسرکان در آئین بهره‌برداری از این نهالستان گفت: زنجیره کامل تولید نهال گواهی‌شده گردو در روستای مرادآباد شهرستان تویسرکان با برخورداری از 12 هزار هکتار وسعت و در سه بخش خزانه، باغ مادری و گلخانه در خاورمیانه بی‌نظیر است.

سید رسول حسینی اظهار داشت: در سال‌های گذشته، افت ناگهانی دمای هوا و سرمای شدید بارها خسارات سنگینی را به باغ‌های گردوی تویسرکان که در مقابل سرمای بهاره مقاوم نبودند وارد کرده اما این نهالستان، گردوی مقاوم در برابر سرما تولید می‌کند.

وی افزود: شهرستان تویسرکان از سوی وزارت جهاد کشاورزی به‌عنوان شهرستان آزمونه برای اجرای طرح اصلاح باغ‌های گردو در نظر گرفته‌شده و اکنون طرح سرشاخه‌کاری، پیوندزنی و اصلاح باغ‌های گردو با قوت در سه‌هزار هکتار از باغ‌های این شهرستان در حال اجرا است.

حسینی با بیان اینکه تولید زنجیره کامل نهال گواهی‌شده کشور با تولید رقم “چند لر” در واقع علاوه بر افزایش مقاومت درختان گردو در برابر سرما، سطح کمی و کیفی تولید گردوی تویسرکان را افزایش می‌دهد ابراز کرد: این نهالستان علاوه بر شهرستان تویسرکان، توانایی تأمین پیوندک‌های گواهی‌شده سراسر نقاط کشور را دارد و تویسرکان را به مرجع تولید پیوندک‌های گواهی‌شده گردو در کشور تبدیل می‌کند.

وی تصریح کرد: بهره‌برداری از این نهالستان همچنین گام بزرگی در راستای ثبت جهانی گردو و پویایی حوزه اقتصاد شهرستان تویسرکان نیز به‌شمار می‌رود.

حسینی گفت: برای بهره‌برداری از زنجیره کامل تولید نهال گواهی‌شده گردو در روستای مراد‌آباد تویسرکان تا کنون و در مجموع اعتباری افزون بر 12 میلیارد تومان هزینه شده است.

انتهای پیام/ن*

پاسخی بگذارید