توصیه رئیس‌جمهور به استاندار خراسان جنوبی: توجه به مناطق کمتربرخوردار و توجه به مرز به‌دلیل وجود ظرفیت‌های مبادلات تجاری- اخبار استانها – اخبار تسنیم / کلیک کنید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، محمدصادق معتمدیان ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به دیدار روز گذشته سه استاندار خراسان جنوبی، شمالی و رضوی با رئیس جمهوری در مورد مسائل، مشکلات و برنامه‌های توسعه‌ای این استان‌ها اظهار داشت: در دیدار گزارشی از آخرین وضعیت خراسان جنوبی از منظر اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی ارائه شد.

استاندار خراسان جنوبی گفت: مشکلات و موانعی که در روند توسعه استان وجود داشت در این دیدار تشریح و ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و اولویت‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی معرفی شد.

وی بیان کرد: در نشست گزارشی نسبت به موضوع بررسی مصوبات سفر رئیس جمهوری در سال 1393 به استان، و پیشرفت مصوبات سفر به حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی ارائه شد.

معتمدیان گفت: توجه به مناطق کمتربرخوردار، روستایی و توجه به مرز به‌دلیل وجود ظرفیت‌های مبادلات تجاری از رهنمودهای رئیس جمهوری بود.

تبدیل خراسان‌جنوبی به قطب پرورش شتر در کشور

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به ابلاغ سلام ویژه رئیس جمهوری به مردم متدین، ولایتمدار و با فرهنگ خراسان جنوبی یادآور شد: در این دیدار همکاری‌های مشترک در سطح منطقه با استان‌های همجوار به‌ویژه استان‌های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی برای هم‌افزایی بیشتر در حوزه‌های اقتصادی منطقه مورد تأکید از سوی رئیس جمهوری قرار گرفت.

وی افزود: یکی از طرح‌های اشتغال‌زایی استان تبدیل خراسان جنوبی به قطب منطقه شتر در یک برنامه 2ساله است که با همکاری و سرمایه گذاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) آغاز شده و در روزهای آتی به‌شکل رسمی با عقد تفاهم‌نامه‌ای که با ستاد داریم عملیات اجرایی این طرح بزرگ اشتغال‌زا را خواهیم داشت تا شاهد ایجاد 10 هزار شغل در برنامه دوساله در شهرستان‌هایی که استعداد پرورش شتر و تکمیل چرخه تولیدات شتر را در استان دارد باشیم.

معتمدیان اظهار داشت: با وجود محدودیت‌های بودجه‌ای و مشکلاتی که داشتیم و خسارت‌هایی که در سیل اخیر ایجاد شد اما با توجه ویژه‌ای که دولت به توسعه استان دارد و اعتبارهایی که در این زمینه به کمیته امداد امام خمینی(ره) و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تخصیص اول داده شده امیدواریم تا پایان سال شاهد افتتاح و تحویل واحدهای مسکونی به مردم در مناطق روستایی و شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت باشیم.

بحث انتقال آب از دریای عمان به خراسان‌جنوبی به‌صورت جدی پیگیری می‌شود

مقام عالی دولت در استان  در ادامه بیان کرد: با بحث انتقال آب از دریای عمان، استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی از این آب منتفع می‌شوند که بحث مطالعات این پروژه تکمیل شده و هماهنگی‌ها در مجلس شورای اسلامی، کمیسیون عمران و وزارت نیرو و هماهنگی بین استانداران استان‌های یادشده ایجاد شده و به‌دنبال این هستیم که ابلاغیه وزارت نیرو در بحث تخصیص آب مورد نیاز این پروژه بزرگ را در شرق کشور داشته باشیم.

معتمدیان گفت: این دیدارها نشان از عزم جدی دولت و عنایت شخص رئیس جمهوری به استان‌های مرزی و کمتربرخوردار است که امیدواریم با استفاده از این فرصت‌ها و نگاه ویژه‌ای که دولت در این مناطق دارد با هم‌افزایی، همدلی و انسجام بخش‌های مختلف در سطح استان شاهد رفع محرومیت‌ها، عقب‌افتادگی‌ها و توسعه همه‌جانبه استان باشیم.

تا پایان سال پروژه احیای آهن اسفنجی افتتاح می‌شود

وی اضافه کرد: روز گذشته دیداری هم با معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیئت عامل ایمیدرو داشتیم که از شرکت‌های بزرگ و فعال در زمینه معادن در سطح کشور است که در خراسان جنوبی سرمایه گذاری‌های خوبی انجام داده‌اند در این نشست با توجه به تغییراتی که در مدیریت شرکت فولاد قاینات انجام شد دولت سرمایه گذاری خوبی روی این پروژه انجام داده و مبلغ 2 هزار و 700 میلیارد ریال هفته جاری برای پیشرفت این پروژه بزرگ از ناحیه شرکت ایمیدرو تخصیص یافت و مقرر شد تا پایان سال شاهد افتتاح فاز نخست این پروژه که احیای آهن اسفنجی است باشیم.

اختصاص 350میلیارد ریال اعتبار برای مطالعات و اکتشافات معدنی استان

استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: نکته دومی که به‌عنوان مطالبات در این نشست مطرح شد بحث زمینه‌های اشتغالزایی است که در واحد بزرگ صنعتی فولاد قاینات ایجاد می‌شود و مقرر شد جذب نیرو در بحث تخصصی و کارگری با نظارت استانداری و استفاده از نیروهای بومی در سطح استان انجام شود و همچنین زمینه گسترش فعالیت‌های اکتشافی و مطالعاتی در پهنه‌های مختلف فراهم شد و مقرر شد مبلغ 350 میلیارد ریال اعتبارات از ناحیه شرکت ایمیدرو در زمینه مطالعات و اکتشافات به خراسان جنوبی تخصیص یابد.

معتمدیان بیان کرد: یکی از مشکلاتی که معادن خراسان جنوبی دارند بحث زیرساخت‌هاست که در این زمینه توافق شد که تعدادی از پروژه‌ها که در استان فعال بوده و مشکل زیرساختی دارد و متعلق به مجموعه ایمیدرو است اعتبار لازم برای تکمیل زیرساخت‌های معدن استان تخصیص داده شود.

مقام عالی دولت در استان ادامه داد: روز قبل دیداری با سرپرست سازمان توسعه تجارت داشتیم که با توجه به مرز ماهی‌رود و بازارچه‌های مرزی استان گفت‌وگو کردیم که امیدواریم با رایزنی‌ای که انجام می‌دهیم شاهد بازگشایی این بازارچه‌ها و گمرکات در دیگر شهرستان‌های مرزی باشیم.

انتهای پیام/ح*

پاسخی بگذارید