مصاحبه|مقام فتح: در پروژه ملی و تقابل با آمریکا و اسرائیل متحد هستیم/ بی‌اعتنایی معامله قرن به مسائل اساسی فلسطین- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم / کلیک کنید

به گزارش خبرگزاری تسنیم، فائز ابوعیطة معاون دبیرکل شورای انقلابی جنبش فتح و یکی از عناصر اصلی این جنبش است. وی مدتی را به‌عنوان قائم‌مقام وزارت اطلاع‌رسانی در تشکیلات خودگردان فلسطین مشغول فعالیت بوده است.

دکتر فائز ابوعیطة معاون دبیرکل شورای انقلابی جنبش فتح در گفتگو با خبرگزاری تسنیم به سؤالاتی در خصوص کنفرانس منامه و مواضع این جنبش بعد از برگزاری این کنفرانس پاسخ داد که مشروح آن از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرد:

تسنیم: ارزیابی شما از نتایج کنفرانس بحرین چیست و مواضع شما بعد از برگزاری این کنفرانس چگونه خواهد بود؟

ابوعیطة: ما از یک دولت برادر انتظار نداشتیم که به درخواست‌ها برای برگزاری کنفرانس که برای پیشبرد معامله قرن طراحی شده، پاسخ مثبت بدهد. ما کنفرانس بحرین را کنفرانسی کاملاً شکست‌خورده می‌دانیم، چرا که آغاز آن در مسیر اشتباه قرار دارد و قطعاً نتایج آن نیز اشتباه خواهد بود. این کنفرانس با شکست فجیعی مواجه شده و به این ترتیب می‌توانیم بگوییم که معامله قرن نیز شکست خورده است.

ملت فلسطین از حقوق خود چشم‌پوشی نمی‌کند. ما در تقابل با ایالات متحده آمریکا قرار داریم که مواضع و دیدگاه‌های اشغالگرایانه اسرائیلی ــ صهیونیستی را به‌صورت کامل دنبال می‌کند. ما متکی به امت عربی و اسلامی هستیم و با وجود بی‌توجهی برخی از  از رژیم‌های عربی بر ضد آرمان فلسطین، ملت‌های عربی و اسلامی همچنان به آرمان فلسطین پایبند هستند و آن را مسئله اساسی عرب‌ها و مسلمانان می‌دانند.

تسنیم: آیا می‌توان گفت که ملت فلسطین و ساختارهای مختلف سیاسی آن امروز بیش از هر زمان دیگری در برابر توطئه‌های آمریکا و اسرائیل متحد هستند و تمامی گروه‌ها و جریان‌های رسمی و مردمی فلسطینیان مواضع خود را در رد معامله قرن و کنفرانس بحرین قرار داده‌اند؟

ابوعیطة: هنگامی که موضوع مربوط به یک موضوع اساسی و پروژه ملی است، شرایط فرق می‌کند، در این شرایط ملت فلسطین همگی حضور دارند و در سختی‌ها و مصیبت‌ها و تقابل با آمریکا و اسرائیل همگی در یک سنگر واحد هستند. این معامله با هدف حذف آرمان فلسطین و از بین بردن فلسطینیان شکل گرفته است، لذا می‌توانیم بگوییم که ملت ما در تقابل با این معامله متحد است.

تسنیم: آیا شما از جزئیات معامله قرن اطلاعی دارید و در صورتی که از جزئیات این معامله اطلاع ندارید، چرا آن را رد می‌کنید؟

ابوعیطة: ما نیاز به جزئیات جدید نداریم، آنچه از این معامله برای ما روشن شده، کافی است تا مواضع مشخصی در قبال این معامله در پیش بگیریم. کافی است بدانیم که معامله قرن موضوع قدس را نادیده گرفته است. قدس عروس کشورهای عربی و اسلامی و محور اساسی آرمان فلسطین است. کافی است که بدانیم این معامله، آوارگان را نادیده گرفته است، این در حالی است که موضوع آوارگان محور اساسی آرمان فلسطین است، لذا موضع ما واضح است و ما نیاز به انتظار برای آشکار شدن بیشتر این موضوع نداریم. هنگامی که موضوع در رابطه با ماهیت اصلی آرمان فلسطین باشد، ما در رابطه با آن با هیچ کس؛ نه آمریکا، نه بحرین و نه هیچ جریان دیگری شوخی نداریم.

انتهای پیام/*

پاسخی بگذارید