گزارش| کدام هواپیمای باسرنشین آمریکایی در تیررس موشک سپاه بود؟- اخبار سیاسی – اخبار تسنیم / کلیک کنید

به گزارش خبرنگار دفاعی تسنیم، سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در نشست خبری نمایش قطعاتی از پهپاد ساقط شده امریکایی، اظهار داشت: ما می توانستیم هواپیمای p-8 آمریکا که 35 سرنشین داشت و همراه پهپاد بود را مورد هدف قرار دهیم، اما این کار را نکردیم چرا که هدف ما از سرنگونی پهپاد آمریکایی اخطار به نیروهای تروریست رژیم آمریکا بوده است.

هواپیمای P-8 (پوسایدون) که سردار حاجی زاده به آن اشاره کرد، یک هواپیمای گشت دریایی ساخت شرکت بوئینگ (بر اساس بوئیگ707) است که اولین پرواز خود را در سال 2009 انجام داد تا جایگزینی برای هواپیماهای قدیمی تر مثل P-3 (اوریون) باشد.

پرواز هواپیمای گشت دریایی P-3 (عقب) به همراه P-8 (جلو)

 

این هواپیما با طول بدنه 39/47 متر، طول بال17/64 متر و ارتفاع12/83 متر می تواند در شعاع بیش از 2200 کیلومتر عملیات کند؛ سقف پرواز آن 12500 متر و حداکثر برد آن نیز 7500 کیلومتر (با مخازن سوخت اضافی) است.

ماموریت اصلی این هواپیما مقابله با سامانه های زیرسطحی‌ و شناورهای دریایی بوده و علاوه بر تجهیزات شناسایی و تجسسی شامل سیستم های الکترواویونیکی، مخابراتی و رادارهای پیشرفته که توانایی جنگ الکترونیک بالایی به آن می‌دهد، به انواع موشک های ضد کشتی نیز مجهز است که هم در زیر بال و هم در داخل بدنه هواپیما نصب می شوند.

به گزارش جنگاوران، P-8 اولین هواپیمای نظامی جهان است که به صورت خاص برای عملیات مشترک  با هواپیماهای بدون سرنشین ساخته و نیروی دریایی امریکا خواهان هماهنگی  این هواپیما با گلوبال هاوک شد.

داخل هواپیمای  P-8

 

در این همکاری می توان گلوبال  هاوک را از درون P-8 و یا از درون مقر فرمانده ای  هدایت کرد و تصاویر دوربین و رادار گلوبال هاوک در P-8 دریافت می  شود. می توان هدف را توسط گلوبال هاوک کشف و توسط پی8 هدف قرار داد.

این هواپیما دارای 7 خدمه است.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید