ترامپ: می‌خواهم از خاورمیانه بیرون بیایم، اصلاً نباید آنجا می‌بودیم- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم / کلیک کنید

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ با نشریه تایم گفته که دوست دارد آمریکا از منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) خارج شود و آمریکا نباید از ابتدا هم وارد این منطقه می‌شد. 

ترامپ در پاسخ به سوال خبرنگار تایم در خصوص شدت گرفتن تنش‌ها با ایران گفت: «ببینید، من گفتم که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد که مسئله خیلی مهمی است. همان‌طور که می‌دانید در افغانستان، وقتی من روی کار آمدم 16000 نظامی آنجا بودند. الان 9000 نفر هستند و برخی اتفاقات در آنجا در حال وقوع است. من دوست دارم از خاورمیانه خارج شوم، اصلاً نباید در خاورمیانه می‌بودیم. اصلاً نباید آنجا می‌بودیم و من دوست دارم خارج شوم.»

رئیس‌جمهور آمریکا درباره هدف قرار گرفتن دو نفتکش در دریای عمان هم اظهار نظر کرد و با اشاره به کاهش وابستگی ایالات متحده به نفت منطقه خاورمیانه تلاش کرد از اهمیت ادعاها در خصوص نقش‌آفرینی ایران در این ماجرا بکاهد. 

ترامپ گفت: «می‌خواهم چیزی به شما درباره کسانی که از تنگه [هرمز] منتفع می‌شوند بگویم، یعنی شرکت‌ها و کشورهایی که از تنگه نفع می‌برند. چین 60 درصد از نفتش را از آنجا می‌گیرد. ژاپن 25 درصد از نفتش. بسیاری از کشورهای دیگر حجم زیادی از نفتشان را از آنجا می‌گیرند. ما خیلی کم می‌گیریم. همان‌طور که می‌دانید ما در دو سال و نیم گذشته پیشرفت های عظیمی در زمینه انرژی کرده‌ایم و با ساخته شدن خطوط لوله [نفت] ما الان صادرکننده انرژی هستیم، بنابراین ما در وضعیتی که قبلاً بودیم نیستیم؛ آن موقع‌ها لازم بود آنجا باشیم- آنطور که بعضی‌ها می‌گویند برای نفت در خاورمیانه بودیم.»

 

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید