لیگ ملت‌های والیبال ــ اردبیل| شاگردان کولاکوویچ از پس فرانسه برنیامدند- اخبار استانها – اخبار تسنیم / کلیک کنید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، بازی دو تیم قدر والیبال ایران و فرانسه در سومین روز از هفته چهارم لیگ ملت‌های والیبال در شهر ورزش‌دوست اردبیل آغاز شد.

به‌تعبیر تحلیلگران ورزشی این بازی سرنوشت‌ساز در حالی برگزار می‌شود که ایران تاکنون تجربه شکست فرانسه را فقط یک بار تجربه کرده است و همواره مقابل این تیم شکست خورده است.

فرانسه و ایران در بازی‌های قبلی خود در هفته چهارم بر دو تیم پرتغال و استرالیا غلبه کردند و حال دو تیم مدعی با نسل طلایی از والیبالیست‌ها به مصاف هم می‌روند.

مواجهه ایگور کولاکوویچ سرمربی تیم ملی والیبال ایران با لورن تیلی سرمربی تیم ملی والیبال فرانسه در وضعیتی است که هر دو تیم مدعی قهرمانی و حضور در بازی‌های شیکاگو هستند.

هر دو سرمربی در نشست‌های خبری خود به سختی این بازی اعتراف کرده‌اند و در عین حال معترف به قدر بودن تیم حریف هستند.

انتخاب ایگور کولاکوویچ در این بازی‌ها شامل میلاد عبادی‌پور، سعید معروف، فرهاد قائمی، محمد موسوی، پوریا فیاضی، محمدرضا حضرت‌پور، مسعود غلامی، امیر غفور، محمدجواد معنوی‌نژاد، علی‌اصغر مجرد، علی شفیعی، محمدرضا مؤذن، پوریا یلی و جواد جلیلی است.

برد فرانسه در ست نخست

ایران در سومین روز از هفته چهارم رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال مقابل فرانسه حاضر شد و در ست نخست بازی را واگذار کرد.

قبل از بازی دو تیم ایران و فرانسه دقایقی بازیکنان دو تیم به‌احترام میگل آنخل فالاسکا، کاپیتان و پاسور پیشین تیم ملی والیبال اسپانیا که روز گذشته درگذشته بود، سکوت کردند.

اولین ست با اولین سرویس فرهاد قائمی اولین امتیاز را برای ایران به‌همراه آورد و غریو شادی در سالن 6هزارنفری پیچید.

امتیاز دوم برای ایران و امتیاز اول برای فرانسه، امتیاز سوم ایران و امتیاز چهارم فرانسه، مبارزه پایاپای سروقامتان سرخپوش با خروس‌های سفید نفس تماشاگران را تنگ کرد.

پیش از این تیم ملی والیبال ایران شش بار تجربه حضور در لیگ ملت‌های جهان را داشته است، این هفتمین حضور ایران در این مسابقات به‌شمار می‌رود، نخستین حضور ایران به سال 2013 برمی‌گردد که با سکانداری خولیو ولاسکو نابغه مربیگری والیبال دنیا همراه بود، ایران به مقام نهم این مسابقات رضایت داد.

ملی‌پوشان ایرانی با هدایت کولاوویچ در سال 2017 و 2018 در این مسابقات حضور یافتند اما توفیقی به دست نیامد و به‌ترتیب به مقام‌های یازدهم و دهم دست یافتند.

تیم ملی والیبال ایران در سال 2019 هفتمین حضور خود در لیگ جهانی والیبال را که با نام لیگ ملت‌های والیبال برگزار می‌شود در حالی تجربه می‌کند که هدایت تیم ایران را ایگور کولاکوویچ برای سومین سال متوالی در این رقابت‌ها به‌عهده دارد.

فریادهای مکرر هواداران ایرانی مجال سرکشی به فرانسه نداد و بازی پایاپای به‌قوت ادامه یافت. در دقیقه 6 بازی ویدیوچک به‌درخواست فرانسه انجام شد و امتیازی را نصیب این تیم کرد اما در مقابل هواداران فریاد «عیبی یوخ، عیبی یوخ» سر دادند تا تیم خود را دلداری داده باشند.

آبشار قدرتمند فرودآمده فرهاد قائمی امتیاز ایران را به 6 مقابل 7 رساند. فرانسه با کسب یک امتیاز دیگر دو تیم را به استراحت فنی اول برد. قائمی در دقیقه 10 بازی نیز آبشار قدرتمند خود را بر فرق رقیب کوبید تا امتیاز دیگری نصیب ایران شود.

کمشکش نفس‌گیر دو تیم مدعی با کسب پایاپای امتیازها ادامه یافت اما فرانسوی‌ها دقایقی برتری چهارامتیازی را با امتیاز 13 کسب کردند و در این لحظه بود که دو تیم به نیمکت استراحت کشانده شدند تا ایگور کولاکوویچ ضرورت‌های موفقیت مقابل فرانسه را گوشزد کند. آبشار سهمگین محمد موسوی امتیاز ایران را به 10 مقابل 14 رساند.

استراحت فنی دوم نیز سهم فرانسه شد. با شش امتیاز اختلاف گردن‌کشی خروس‌های سفید در این بازی مشهود بود. اما نکات کلیدی که از سوی دو مربی انتقال می‌یافت شکل بازی را تغییر داد. اولین درخشش معنوی‌نژاد در دقیقه 17 بازی با آبشاری سهمگین مشاهده شد. غریو شادی و تشویق‌های پی‌درپی هواداران ایرانی که تمامی ظرفیت سالن 6هزارنفری را پر کرده بودند قوت قلب سروقامتان شد.

امتیازآوری قائمی در این ست بازی بی‌نظیر بود بار دیگر یک امتیاز در دقیقه 19 به‌ثبت رسید. اما اختلاف امتیازها بالا گرفت. 20 فرانسه مقابل 13 ایران که درخواست استراحت از سوی ایران را رقم زد.

آبشار پوریا یلی بعد از دریافت پیشنهاد مربی امتیاز ایران به 14 رساند. به‌اذعان تحلیل‌گران این بازی به‌واقع نفس‌گیر بود. هر دو تیم با آمادگی فنی و هماهنگی قابل‌توجه حضور یافته بودند چرا که از توان رقیب مطلع بودند.

درخواست ویدیوچک به‌نفع فرانسه در دقیقه 23 بازی به‌نفع این تیم تمام شد و امتیازها به 23 مقابل 16 رسید، در نهایت با ویدیوچک بعدی نیز امتیازها به 25 مقابل 18 رسید و ایران ست اول را باخت.

 جدال سروقامتان نتیجه نداد

در آخرین بازی از رقابت‌های هفته چهارم لیگ ملت‌های والیبال ایران با وجود رقابت نفس‌گیر و فنی، ایران مقابل حریف خود، فرانسه باخت.

با وجود باخت ست اول با 7 اختلاف امتیاز تیم ایران در ست دوم با انرژی ظاهر شد. امتیاز نخست متعلق به فرانسه بود.

اختلاف امتیازها به سه مقابل یک رسید تا تماشاگران جدی‌تر ایران را برای پیشی گرفتن حمایت کنند. در دقیقه 31 بازی ایران درخواست ویدیوچک داد و یک امتیاز را نصیب خود کرد.

درست در امتیاز 5 بر سه فرانسه بر ایران بود که آبشار فرودآمده امتیاز ایران را به 4 رساند و یک امتیاز دیگر فرانسه و ایران را برابر هم قرار داد. در ست دوم شاگردان کولاکوویچ با ارزیابی رقیب به میدان آمده بودند. بازی‌ها دقیق‌تر و هماهنگی‌ها بیشتر بود.

هرچند موسوی امتیازی رقم زد و داور پذیرفت با ویدیوچک نیز امتیاز به‌نفع فرانسه داده شد. وقت استراحت نخست سهم فرانسه شد. دقایقی بعد ورق برگشت و ایران پیش افتاد اما فرانسوی‌های جسور امتیاز برابر 10 را کسب کردند و بار دیگر گردن‌کشی آن‌ها به فریادهای تماشاگران گره خورد. آبشار مجرد بعد از ثانیه‌ها گردش توپ موجب شد امتیاز ایران به 12 افزایش یابد.

ثانیه‌ای سپری نشده بود که محمدجواد معنوی‌نژاد بار دیگر درخشید و آبشار سهمگین خود را بر زمین حریف فرود آورد. حرکات نمایشی حرفه‌ای و متحیرکننده بازیکنان ایرانی یکی از زیبایی‌های چشمگیر این رقابت بود.

استراحت فنی دوم نیز با پیشتازی فرانسه و اختلاف دو امتیاز رقم خورد. اولین امتیاز بعد از استراحت فنی دوم به‌نفع ایران به‌ثبت رسید. بعد از ترکیب امتیاز 19 فرانسه مقابل 16 ایران بود که کولاکوویچ شاگردان خود را به استراحت برد. نتیجه توصیه‌ها به‌ثمر نشست و برج آزادی یک امتیاز از برج ایفل کسب کرد.

در دقیقه 50 بازی درخواست ویدیوچک فرانسه پذیرفته نشد و ایران یک امتیاز از آن خود کرد. درخواست‌های مکرر ویدیوچک که گویای حساسیت مربیان به این بازی بود ثانیه‌ای بعد به‌نفع ایران درخواست شد و کاپیتان‌ها را نیز به پای سکوی داور کشاند تا فرانسه یک امتیاز از دست بدهد.

ثانیه‌های بعدی بازی کسب امتیاز دیگر برای ایران بود.گردش توپ در این بازی زیاد نبود اما دفاع و حملات هجومی از صحنه‌های به‌یادماندنی این بازی است. محمد موسوی امتیاز 20 را با پنجه خود مهمان تماشاگران کرد و بازی به امتیاز برابر 20 رسید. نبرد پایاپای دو تیم تا امتیاز 21 ادامه یافت اما کسب دو امتیاز دیگر توسط فرانسه فضای بازی را تغییر داد. دو امتیاز دیگر و پرش معنوی‌نژاد که ایران را به امتیاز 23 رساند.

در امتیاز برابر 24 درخواست ویدیوچک به‌نفع فرانسه انجام شد و تغییری در امتیازها موجب نشد. اما با کسب امتیاز 25 توسط فرانسه و در ادامه امتیاز 26، ایران ست دوم را نیز به حریف واگذار کرد.

ست سوم نیز اولین امتیاز خود را به فرانسه بخشید. اما در ثانیه بعد ایران با یک امتیاز آن را جبران کرد. فرانسه امتیاز خود را در زمان اندکی به 5 رساند. با تداوم بازی و با وجود دفاع خوب بازیکنان ایرانی امتیاز به 7 بر 5 به‌نفع ایران رسید. اولین استراحت فنی تیم‌ها در ست سوم با امتیاز 8 بر 6 و برتری فرانسه به ایران تجربه شد.

بعد از استراحت هجوم بازیکنان فرانسه بیشتر شد اما سدی که سروقامتان ساختند امتیازی را نصیب ایران کرد. با وجود هماهنگی بازیکنان فرانسوی رقابت سخت و فشرده در دقایق بعد نیز مشاهده شد.

درخواست ویدیوچک در دقیقه 80 بازی به‌نفع ایران تمام شد و امتیازهای هر دو به 11 رسید. در این بین تماشاگران نیز تلاش می‌کردند تا در رقابت فرانسه و ایران مشارکت داشته و یاریگر تیم کشورشان باشند.

کسب دو امتیاز توسط فرانسه و سپس سرویس با ریسک بالای معنوی‌نژاد که بی‌ثمر بود، استراحت فنی دوم در ست سوم با برتری 4امتیازی فرانسه رقم خورد، تیمی که مدعی قهرمانی است و همواره بازی‌های مشکلی برای ایران به‌وجود آورده است.

بعد از استراحت فنی نیز اختلاف امتیاز با ایران ادامه یافت. تا آخرین لحظه بازیکنان ایرانی جنگیدند و بازی زیبایی را در تاریخ والیبال ایران رقم زدند تا جایی که آبشار معنوی‌نژاد جان دوباره به تیم بخشید.

درخواست استراحت در امتیاز 20 فرانسه مقابل امتیاز 16 ایران. شاگردان لورن تیلی در بازی با ایران توانستند به‌خوبی عمل کنند. ایران یکی از تیم‌های مدعی حضور در رقابت‌های شیکاگو است و در بازی حساس و حیرت‌انگیز خود با فرانسه قدرت‌نمایی کرد.

هنرنمایی علی شفیعی در امتیاز 19 ایران مقابل امتیاز 22 فرانسه شوری در سالن رضازاده رقم زد. اما به‌دلیل حساسیت بازی درست در امتیاز 23 فرانسه بود که کولاکوویچ درخواست استراحت خود را به داور رساند.

ضربه سهمگین معنوی‌نژاد بعد از استراحت و در نهایت بازی هماهنگ سروقامتان و کسب یک امتیاز برای ایران در دقیقه 93 بازی.

در نهایت با امتیاز و اختلاف ست سوم نیز به‌نفع فرانسه خاتمه یافت و بر ایران پیروز شد.

انتهای پیام/ع*

پاسخی بگذارید