حماس و فتح: ترامپ از عرب‌ها از طریق بخش اقتصادی «معامله قرن» به شکل تحقیرآمیزی باج‌خواهی می‌کند- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم / کلیک کنید

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری معا، «منیر الجاغوب» رئیس دفتر اطلاع‌رسانی کمیساریای بسیج و سازماندهی جنبش فتح اعلام کرد: «دولت آمریکا راه‌حل مبتنی بر استفاده از پول عرب‌ها را برای کُشتن آرمان‌های سیاسی ملت فلسطین پیشنهاد می‌دهد.»

الجاغوب از کشورهای عربی خواست به ایالات متحده اجازه ندهند از آنها با چنین روش تحقیرآمیزی باج‌گیری کند و «کشورهای عربی به جای آن، به فعال‌سازی دوباره طرح ابتکار عربی برای صلح و فراهم کردن پوشش مالی لازم برای اجرای آن اقدام کنند».

از سوی دیگر، «عبداللطیف القانوع» سخنگوی جنبش حماس تأکید کرد، اظهارات «جرد کوشنر»( مشاور ارشد رئیس‌جمهوری آمریکا) و پیشنهادهای اقتصادی او اهداف کنفرانس بحرین را، که تبدیل مساله ملت فلسطین به مساله‌ای انسانی و اقتصادی با هدف اجرای «معامله قرن» است، فاش می‌سازد. وی خاطرنشان کرد که فلسطینیان با این طرح مخالف هستند و به مبارزه‌شان جهت بی‌نتیجه گذاشتن آن ادامه خواهند داد.

القانوع تصریح کرد، دولت آمریکا به این توهم خود، که ملت فلسطین می‌تواند حقوق و مقدسات خود را هرگونه پروژه‌ها و پول مبادله کنند، ادامه می‌دهد.

طبق این گزارش، جرد کوشنر مشاور کاخ سفید در روند سازش، روز گذشته اعلام کرد که نخستین مرحله طرح «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا برای خاورمیانه شامل پیشنهاد سرمایه‌گذاری با ارزش 50 میلیارد دلار در اراضی فلسطین، مصر، اردن و لبنان است.

وی مدعی شد که بر اساس طرح صلح پیشنهادی آمریکا موسوم به «معامله قرن»، با هزینه 5 میلیارد دلاری، کرانه باختری به نوار غزه متصل خواهد شد.

قرار است در روزهای 25 و 26 ژوئن (4 و 5 تیرماه) یک کنفرانس صهیونیستی آمریکایی در منامه، پایتخت بحرین به ‌عنوان اولین گام برای اجرای بخش اقتصادی معامله قرن برگزار شود. این کنفرانس با مخالفت گروه‌های مختلف فلسطینی و مسلمانان کشورهای مختلف مواجه شده است.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید