20هزار واحد سیل‌زده تعمیر و ساخته می‌شود؛ استقرار سپاه 7 استان در لرستان- اخبار استانها – اخبار تسنیم / کلیک کنید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، محمد زهرایی ظهر امروز در جمع خبرنگاران این شهرستان اظهار داشت: طرح جهاد همبستگی ملی بین سازمان مستضعفین و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به‌نمایندگی از دولت منعقد شده است.

وی با بیان اینکه طرح جهاد همبستگی ملی 20 هزار واحد تعمیری و ساخت را شامل می‌شود افزود: این 20 هزار واحد در سطح 24 استان گسترده شده‌اند.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور عنوان کرد: سیل اخیر بسیاری از استان‌های ما را در بر گرفت البته برخی از استان‌ها مانند لرستان، گلستان و خوزستان بیشتر درگیر شدند و برخی استان‌ها کمتر.

وی بیان کرد: سپاه در زلزله کرمانشاه یک تجربه موفقی تحت عنوان «کار قرارگاهی» داشت به‌نحوی که بیش از 300 روستای سرپل‌ذهاب به 32 سپاه سپرده شده و با خط و حد جغرافیایی که سپاه‌های استانی گرفتند هم در مرحله اول امدادرسانی و هم در مرحله دوم توانستند موفق عمل کنند.

زهرایی گفت: شاید مدل این کار قرارگاهی را در مرحله اول سیل هم دیدیم چون استان‌هایی که معین شدند، قرارگاه‌ها را تشکیل دادند و در مرحله اول خدمت‌رسانی سبب شد که هم در بحث سیل منطقه را پوشش بدهند و هم توزیع کالا و خدمات کانالیزه شود و با فرایند خاص خودش و براساس نیاز به منطقه بیاید تا هم گروه‌های جهادی هدفمندتر به نقطه هدف اعزام شوند.

وی تصریح کرد: یکی از خروجی‌ها این بود که 5380 گروه جهادی بالغ بر 87 هزار نفر در طول مدت دو ماه به مناطق سیل‌زده آمدند و به‌صورت کاملاً رایگان و با هزینه خودشان کمک کردند که صحنه‌های بی‌نظیری از پیوند بین گروه‌های جهادی و مردم رقم خورد.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور خاطرنشان کرد: با حضور نیروی‌های جهادی 20 هزار خانه از گل و لای خارج شد و لایروبی 2400 کوچه و خیابان  انجام گرفت.

وی در رابطه با اجرای مرحله دوم خدمات‌رسانی به مردم در طرح جهاد و همبستگی اظهارداشت: از 20 هزار واحد مسکونی مذکور بنیاد مسکن برای 8 هزار واحد تأمین اعتبار کرده و در مرحله اول 8 هزار واحد سامانه اجتماعی را راه‌اندازی کردیم.

زهرایی به بیش از 70 هزار مسجد در کل کشور اشاره کرد و افزود: در این طرح برای اینکه مساجد را متصل کنیم سامانه عمران اجتماعی را راه‌اندازی کردیم تا مردم و خیران دریادلی که حضور دارند در صورت تمایل به هم‌نوع خود کمک کنند.

وی عنوان کرد: از 8 هزار واحد مذکور برای 4 هزار واحد هم‌اکنون صورت‌جلسه شده و مالک و بنیاد مسکن امضا کرده‌اند البته در این طرح اولویت با روستاها، مددجویان بهزیستی و کمیته امداد است.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور بیان کرد: در لرستان هم از جمع 20 هزار واحد 2100 واحد از 8 هزار واحد در مرحله اول ابلاغ شده است و 7 سپاه استانی در لرستان معین و مستقر شدند، قرارگاه‌های خودشان را تشکیل دادند و واحدها را احصا کردند.

وی گفت: یک سری ناهماهنگی‌هایی که معمولاً در بدنه کارشناسی و سطح عملیات وجود دارد در جلسات قرارگاهی که به‌فرماندهی سردار کشکولی فرمانده سپاه لرستان تشکیل می‌شود رفع می‌شود و امروز هم یکی از این قرارگاه‌ها تشکیل شد.

زهرایی با ابراز اینکه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای اجرای این طرح همکاری بسیار خوبی دارد، تصریح کرد: کمیته امداد و سازمان بهزیستی و استان‌ها همکاری بسیاری خوبی دارند و اصلاً این‌طور نیست که ما رقیبی برای دستگاه اجرایی یا پیمانکاری شویم و جای کسی را تنگ کنیم بلکه از همه ظرفیت‌ها برای تکمیل واحدها کمک می‌گیریم و در امتداد دولت می‌خواهیم کمک‌کننده به دولت باشیم.

انتهای پیام/ز*

پاسخی بگذارید